Haretova druga mladost

Naši igrači širom Evrope polako se vračaju u formu. Ovaj vikend je donio nekoliko zanimljivih utakmica za naše reprezentativce i potencijalne reprezentativce.

Haris Medunjanin proživljava drugu mladost u Deportivu, u kojem se nametnuo kao vođa tima, što je potvrdio u više navrata legendarni menađer Fernandez.
U ovom kolu Hare je pružio najbolju partiju od svih naših fudbalera. Dobro, rame uz rame s Haretom moraju biti i budući reprezentativac Mario Vrančić, na ovom blogu omiljen kao Mariofil, kao i Senad Lulić.
Ova trojka je obilježila ovaj vikend, kada su u pitanju naši momci.

• Haris Medunjanin je protiv snažne Valensije vodio svoj Super-Depor do pobjede od vrlo konkrretnih 3:0. Igrajući kao organizator igre sa pozicije zadnjeg veznog, Hare je imao 92% uspješnost pasa, te dva fantastično izvedena slobodnjaka – iz prvog je pogodio stativu.
    Zaslužio je Hare i veču ocjenu od portala WhoScored od 7.3, ali s obzirom da je sistem ocjenjivanje na ovoj stranici “mašinski”, ili gotovo potpuno bez uticaja “ljudskog faktora”, može se prihvatiti kao najobjektivniji.
    PER WHOSCORED: 92% Pass Accuracy; 100% Aerials Won; 61 Touches; – Fouls; 2 Total Shots; – Dribbles Won; 2 Tackles | 7.3 Rating
  • Mario Vrančić je, kako rekoh, rame uz rame s Haretom ove sedmice, i koji je uostalom kao i Hare predvodnik svog tima, Paderborna. U ovom kolu doveo je Paderborn do pobjede protiv vrlo solidnog Frankfurta, na svom terenu, od isto tako vrlo konkrretnih 3:1. Mario takođe igra kao organizator igre sa pozicija zadnjeg, centralnog ili ofanzivnog veznog, po potrebi. Danas je uz 88% uspješnost pasa, imao i fantastičnu asistenciju u ključnim trenutcima meča, pri rezultatu 1:1, a nakon koje je njegov tim i prelomio meč, odnosno poveo sa 2:1. Za kraj je Mario imao i odličan pokušaj iz slobodnjaka.
    PER WHOSCORED: 86% Pass Accuracy; 67% Aerials Won; 82 Touches; – Fouls; 2 Total Shots; – Dribbles Won; 4 Tackles | 8 Rating
  • Senad Lulić je odigrao najbolju partija ove sezone, možda i najbolju u ovoj godini. Igrao je cijelu tekmu za Lacio na gostovanju u Firenzi, gdje je Lacio pobjedio odličnu Fiorentinu sa 0:2.
    Lula je igrao na poziji iza napadača, na lijevoj strani, na kojoj za klub najčešće i igra, i sa koje može da da svom timu najviše – za razliku od reprezentacije, u kojoj je jedna od nekoliko Sušićevih žrtava visokog profila !
    To je i ovaj put dokazao, zabio je drugi gol za Lacio, i što je najvažnije, ocjenjen je kao Igrač utakmice.
    PER WHOSCORED: 84% Pass Accuracy; – Aerials Won; 42 Touches; 3 Fouls; 2 Total Shots; 3 Dribbles Won; 4 Tackles | 8.4 RatingMan of the Match
  • Miralem Pjanić je odigrao osrednje, asistirao je za gol, zaradio žuti, i otišao na zaslužen odmor u 68. minuti. Ovaj vikend ništa posebno prema Miretovim standardima.
    PER WHOSCORED: 89% Pass Accuracy; – Aerials Won; 65 Touches; 4 Fouls; 1 Total Shots; – Dribbles Won; 1 Tackles | 7.4 Rating
  • Ervin Zukanović je odigrao cijelu utakmicu za Kijevo protiv Rome. Nije loše igrao, šta više, jedan je od dvojice igrača Kijeva koji su dobili prolazne ocjene.
    Međutim, 1 start i 1 faul Zukanovića u poređenju sa 1 startom i 4 faula Pjanića koji je plejmejker, za štopera je ipak premalo.
    PER WHOSCORED: 88% Pass Accuracy; 50% Aerials Won; 51 Touches; 1 Fouls; – Total Shots; – Dribbles Won; 1 Tackles | 6.9 Rating
  • Mensur Mujdža je igrao 67. minuta u porazu svog Frajburga od Volfsburga od 1:2 na domaćem terenu. Dobro je da je Mensur igrao, naročito nakon napora u kvalifikacijama, ali nije mogao pomoći svom timu da izbjegne poraz.
    S obzirom da Sušić nema namjeru tražiti mladog desnog beka, koji bi mogao dostojno zamjeniti Mensura, za repku je ustvari bolje da on igra manje nego obićno, pogotovo kad imamo u vidu da je momak u 30-im godinama života i da je izmučen povredama.
    PER WHOSCORED: 62% Pass Accuracy; – Aerials Won; 61 Touches; 1 Fouls; – Total Shots; 2 Dribbles Won; – Tackles | 6.4 Rating
  • Vedad Ibišević je odigrao cijelu tekmu u domaćem remiju sa Leverkuzenom, koji je nakon vodstva 0:3 u prvom poluvremenu za Bajer, Štutgart uspio izjednačiti na konačnih 3:3.
    Vedo je bio vrlo slab, i ne samo da nije uspio zabiti gol, nego nije uspio uputiti niti jedan jedini šut za 90 minuta, što je zabrinjavajuće !
    PER WHOSCORED: 64% Pass Accuracy; 33% Aerials Won; 39 Touches; – Fouls; – Total Shots; – Dribbles Won; 2 Tackles | 6.8 Rating
  • Emir Spahić je, s druge strane, bio jedan od najboljih pojedinaca na utakmici, uprkos činjenici da je njegov ekipa, odnosno odbranbena linija, primila tri gola u drugom poluvremenu, i tako ispustila vodstvo od 3:0.
    PER WHOSCORED: 78% Pass Accuracy; 90% Aerials Won; 80 Touches; 1 Fouls; 1 Total Shots; – Dribbles Won; 1 Tackles | 7.9 Rating
  • Toni Šunjić je odigrao cijelu utakmicu ovaj vikend, a imao grozan dan sa svojim Kubanom na gostovanju u Moskvi, gdje su poraženi sa 6:0 od močnog CSKA.
    PER WHOSCORED: 58% Pass Accuracy; 100% Aerials Won; 57 Touches; – Fouls; – Total Shots; – Dribbles Won; – Tackles | 6.0 Rating
  • Asmir Begović je primio gol u domaćoj pobjedi Stouka od 2:1 nad Svonsijem. Na žalost naš golman još nije pronašao pravu formu, ali ni odbrana Stouka nije više onako sigurna kao u prethodnim sezonama.
    PER WHOSCORED: 55% Pass Accuracy; – Aerials Won; 39 Touches; – Fouls; 3 Saves; -One on One; 2 Cross Claims | 6.6 Rating
  • Anel Hadžić je odigrao vrlo dobro cijelu tekmu za svoj Šturm, koji je u gostima kod Nojštada osvojio bod igrajući 0:0.
  • Eldin Hadžić je ponovo odigrao odličnu utakmicu za svoju Saragosu u domaćoj pobjedi nad Santanderom od 2:1. Eldin je igrao do 87. minute kada je zamjenjen.
  • Danijel Miličević je sigurno najbolji igrač Genta ove kao i prošle sezone, a odigrao i ovaj vikend cijelu utakmicu, i to kao i do sada ove sezone, odlično. Ipak je njegov tim odigrao samo 2:2 sa Sporting Šarloa.
  • Cican Stanković, dvadesetjednogodišnji golman, standardan je na golu Grodiga, koji je u ovom kolu pobjedio u gostima sa 1:2 protiv RZ-a.
  • Mario Pavelić je igrao desnog beka cijelu tekmu za Rapid u ovom kolu, koji je na domaćem terenu odigrao sa Admirom 0:0. Dvadesetjednogodišnji igrač, porijeklom iz BiH, je standardan na desnom beku ove sezone za Rapid.
  • Dino Islamović je odigrao dosta solidno posljednjih 10 minuta u domaćem remiju Groningena 1:1 protiv Ekscelziora našeg Maletića.
    PER WHOSCORED: 83% Pass Accuracy; 67% Aerials Won; 12 Touches; 1 Fouls; 1 Total Shots; – Dribbles Won; – Tackles | 6.4 Rating
  • Muamer Tanković je ušao u igru u 59. minuti ali nije pokazao apsolutno ništa. Za devetnaestogodišnjeg napadača ovo je bila najlošija partija u inače više nego solidno započetoj sezoni, u kojoj je odigrao 8 utakmica, a samo posljednje dvije nije počeo od prve minute, nego je ulazio u igru. Postigao je 3 gola i napravio 3 asistencije. Upravo u kolu prije ovog prvi put nije započeo utakmicu, ali je ušavši u igru sa klupe postigao gol kojim je donio izjednačenje i tako spasio bod za svoj tim. Ovaj put je ipak podbacio.
    PER WHOSCORED: 69% Pass Accuracy; – Aerials Won; 21 Touches; – Fouls; 2 Total Shots; – Dribbles Won; – Tackles | 5.6 Rating

Muhamed Bešić nije ulazio u igru u pobjedi domaćoj Evertona nad Aston Vilom od 3:0. Rotiranje i lagano uvođenje Bešića u igru su možda za neke iznenađenje, naročito s obzirom na njegove odlične igre za repku, međutim, potpuno su u skladu sa najavljenim Martinezovim planovima za našeg igrača.
Sanjin Prcić nije igrao u ovom kolu za svoj Ren u gostujućem remiju 0:0 sa Mecom. Nešto lošija forma u nekoliko prethodnih kola razlog su što ga menađer drži na klupi u posljednja dva. U prošlom kolu je igrao samo nekoliko minuta pred kraj utakmice u kojoj je Ren pobjedio, u ovom kolu nije ulazio u igru. od 10 odigranih kola Sanjin je igrao u 6, što i nije loše za momka od 20 godina u jakoj francuskoj ligi koja spada u tzv.”ligu 5″.
Sejo Salihović nije bio u timu za utakmicu Hofenhajma protiv Hmaburgera u Hamburgu, koja je završena 1:1.
Ermin Bičakčić je presjedio na klupi cijelu tekmu u Hamburgu (Hamburger – Hofenhajm 1:1).
Izet Hajrović nije ulazio u igro u teškom porazu Verdera od Bajerna od 6:0 u Minhenu.
Raif Husić, mladi rezervni golman Verdera, nije ulazio u igru u porazu od Bajerna od 6:0 u Minhenu.
Nermin Zolotić je presjedio na klupi još jednu utakmicu Genta. Nakon nastupa i povjerenja koje je dobio u prvom kolu, kada je upisao 45 minuta i jedan žuti karton, mladi reprezentativac BiH se više nije uspio nametnuti.
Srđan Grahovac nije igrao za Rapid u ovom kolu, koji je na domaćem terenu odigrao sa Admirom 0:0.
Milan Đurić nije ulazio u igru u gostujućem porazu Čezene od Palerma 2:1.
Marko Maletić nije ulazio u igro u gostujućem remiju Ekscelziora 1:1 protiv Groningena.

Petar Slišković, 23 godine star napadač Majinca je priključen prvom timu nedavno, a i danas je sjedio na klupi u domaćoj pobjedi 2:1 protiv Augsburga. Menađer je početkom sezone i najavio da će Slišković polako dobijati šansu, te da se od mladog napadača očekuje da u budućnosti bude njihov glavni golgeter. Slišković je iz Kiseljaka, i jedan je od rijetkih mladih napadača u nekoj evropskoj ligi koji bi mogao igrati za BiH.
Dino Arslanagić nije igrao u porazu Standarda od Zulte-Varegem 1:2. Dino je ispao iz početne postave ove sezone, ali s obzirom na njegov talenat, godine, te činjenicu da klub prolazi kroz evidentnu krizu, ovaj igrač nema razloga za veliku brigu. S druge strane, možda ova kriza može odgoditi da Dino zaigra za seniorsku reprezentaciju Belgije, i tako zauvjek zatvori vrata našoj repki.
Ivan Martić, dvadesettrogodišnji desni bek, u ovom kolu nije ulazio u igru. Njegova Verona je poražena na domaćem terenu od Milana 1:3.