Prva zlatna medalja za sport od osamostaljenja BiH

Kadetska reprezentacija BiH (U-16) je na omladinskim olimpijskim igrama (EYOF 2015, Gruzija) osvojila zlatnu medalju !

Naša repka pobjedila je u finalu EYOF-a Španiju rezultatom  89:79.

Ustvari, to je druga pobjeda bh. košarkaške reprezentacije nad ovom svjetskom košarkaškom velesilom u samo dva dana, i to u dvije različite starosne selekcije – prvo su naši juniori (U-18), u utakmici za ulazak u polu-finale evropskog prvenstva u Grčkoj, jučer pobjedili španske juniore rezultatom 70:64, pa će večeras u 18 sati igrati protiv Turske za ulazak u finale, da bi danas naši kadeti (U-16) uradili isto, pobjedili španske kadete ali u finalu omladinskih olimpijskih igara u Gruziji, osvojivši tako zlatnu i ujedno prvu medalju za bosanskohercegovački sport od osamostaljenja države !

Njegoš Sikiraš, vođa zlatne generacije, sa EYOF 2015 u Gruziji

Njegoš Sikiraš (u prvom planu), vođa zlatne generacije, sa svojim saigračima i stručnim štabom na EYOF 2015 u Gruziji

Nakon prve četvrtine rezultat je glasio 23:19 za našu reprezentaciju. Sjajni Sani Čampara je u drugoj dionici briljirao.
U četiri uzastopna napada je pogodio tricu i naši momci su na poluvremenu imali prednost od jedanaest poena, a rezultat je glasio 50:39.
Španci su puno bolje otvorili treću četvrtinu. Uspjeli su prići na samo četiri poena zaostatka, ali naši momci se nisu predavali. Na ulasku u posljednjih deset minuta rezultat je glasio 73:61.
Održavali smo ovu prednost sve do samog kraja i na kraju zasluženo osvojili zlato. Treba spomenuti da je našu reprezentaciju do ovo uspjeha predvodio selektor Josip Pandža, zajedno sa pomoćnikom Enesom Numanovićem. – basket.ba